There are numerous awards available for treatment facilities, staff and management. Everyone is encouraged to take the time to nominate their facility and peers or themselves for the various awards.  It does not take a lot of effort and feels good to be recognized.

Forms are in Adobe Acrobat (pdf) format and can easily be reprinted using Acrobat Reader.  Acrobat Reader is available from the Adobe website.

Click on the appropriate form below to download the file. 

Awards Form 2019 Facility

Awards Form 2019 Individual

Safety Award Form 2019 Facility

Safey Awards Form 2019 Collection System 

If you have any questions or need any assistance in regards to the award nominations please contact the Association Office.


We would like to congratulate our 2018 Award Winners and give a special THANK YOU to the Award Sponsors. 

Award Recipient Sponsor
Appreciation of Contribution & Training Host  ARRO Consulting, Inc. EPWPCOA
Berks County Fire Training Center
City of Reading
Spotts, Stevens and McCoy
Warminster Municipal Authority
George L. Parks Memorial Public Education Ronald Schultz EPWPCOA
Industrial Pretreatment Lancaster Area Sewer Authority Entech Engineering, Inc.
Joseph N. McKenna Spotts, Stevens & McCoy EPWPCOA
Excellence Award for Laboratory -/< 2 Employees Lower Salford Township Authority M. J. Reider Associates, Inc.
Excellence Award for Laboratory >2 Employees Berks Montgomery Municipal Authority M. J. Reider Associates, Inc.
Plant Safety  Class I -  8 or less employees Northwestern Lancaster County Authority Operated by Inframark LRM, Inc.
Plant Safety Class II - 9 or more employees  Joint Municipal Authority of Wyomissing Valley  Iron Horse Environmental, LLC
Collection System Safety Berks Montgomery Municipal Authority Municipal Maintenance Company
Plant O & M Excellence Award < 2.0 MGD Borough of Fleetwood WWTP D&B/Guarino Engineers, LLC
Plant O & M Excellence Award > 2.0 MGD Lancaster Area Sewer Authority D&B / Guarino Engineers, LLC
Collection System O & M Excellence Berks Montgomery Municipal Authority Parson Environmental Products
Bolenius-Wiest Clean Streams Award  Bryer Eshbach EPWPCOA
A.E. Fricker Individual Service  Kevin Dunn Ronald G. Fricker , Sr.
Dan Treat Category I (<2) Timothy Koch Mr. & Mrs. Ed Treat and Daughter
Dan Treat Category II Diana Heimbach Mr. & Mrs. Ed Treat and Daughter
Outstanding Employee Christina Nelson EPWPCOA
David H. Schulte Memorial Award John Guignet EPWPCOA
YP Mentoring Award H. David Miller EPWPCOA
Innovations Award Eugene Zynel Kershner Environmental Technologies
Life Membership  Joseph DiMatteo EPWPCOA
Scot Fertich
Membership Recruiter Terry Dickel EPWPCOA
RSL Members Ron Adams EPWPCOA
Gary Bowers
Thomas Czop
Timothy Haughey
Roger Hillibush
James Houstoun
Thomas Kissinger
Gerald Lebeduik
Keith Smithyman
25 & 50 Year Members Joseph Bluge EPWPCOA
Kevin C. Callahan
Christopher P. Carsia
Ronald Cione
John M. Derr
Sal Desimone
Terry L. Dickel
Andreas Heisey
Jennifer I. Kintzer PE
Daniel L. Loston
Jeffrey J. Morgan
Amy L. Morriss
Paul B. Motsko
Thomas L. Orrs
Joseph W. Pyrz
Cora A. Shenk
Robert R. Wisser
Past Director Michael Sasaman EPWPCOA
Past PWEA Representive Tina Myers EPWPCOA