There are numerous awards available for treatment facilities, staff and management. Everyone is encouraged to take the time to nominate their facility and peers or themselves for the various awards.  It does not take a lot of effort and feels good to be recognized. Nominations are due by May 27, 2022. 

Forms are in Adobe Acrobat (pdf) format and can easily be reprinted using Acrobat Reader.  Acrobat Reader is available from the Adobe website.

Click on the appropriate form below to download the file.
These forms are fillable and can be completed and emailed to the office at epwpcoa@ptd.net or printed and mailed 

Awards Form 2022 Facility

Awards Form 2022 Individual

Safety Award Form 2022 Facility

Safey Awards Form 2022 Collection System

If you have any questions or need any assistance in regards to the award nominations please contact the Association Office.


We would like to congratulate our 2021 Award Winners and give a special THANK YOU to the Award Sponsors.  

 

Award

Recipient

Sponsor

George L. Parks Memorial Public Education

Jonathan Klotz

EPWPCOA

Industrial Pretreatment

Lower Perkiomen Valley Regional Sewer Authority

Entech Engineering, Inc.

Joseph N. McKenna

Keystone Engineering Group, Inc.

Riordan Materials

Excellence Award for Laboratory -/< 2 Employees

City of Reading WWTP

M. J. Reider Associates, Inc.

Plant Safety  Class I -  8 or less employees

Borough of Conshohocken Authority

LRM, Inc.

Plant Safety Class II - 9 or more employees

Valley Forge Sewer Authority

Iron Horse Environmental

Collection System Safety

Lancaster Area Sewer Authority

Municipal Maintenance Company

Plant O & M Excellence Award < 2.0 MGD

Lincoln University STP operated by EEMA O&M Services Group

D&B/Guarino Engineers, LLC

Plant O & M Excellence Award > 2.0 MGD

Lititz WWTP Operated by Inframark

D&B / Guarino Engineers, LLC

Collection System O & M Excellence

Telford Borough Authority

Parson Environmental Products - A Vortex Company

Bolenius-Wiest Clean Streams Award

Walter Higgins

EPWPCOA

A.E. Fricker Individual Service

Pat Mandes

Fricker Family

Dan Treat Category I (<2)

Jim Darkes

Ed Treat Family

Dan Treat Category II

Rebecca Mason

Ed Treat Family

Outstanding Employee

Scott M. Carl, Jr.

EPWPCOA

David H. Schulte Memorial Award

Christine Volkay-Hilditch

EPWPCOA

Leadership & Mentoring Award

Edward H. Treat

EPWPCOA

Innovations Award

None this year

Kershner Environmental Technologies

Life Membership

Kara J. Humes

EPWPCOA

Philip L. Schwartz

Membership Recruiter

Richard Freer (3)

EPWPCOA

RSL Members

Jack Fosbenner

EPWPCOA

Robert Kerchusky, Jr.

Carl Kline

Robert Lendzinski

Jeffrey Phillips

Allen Schleyer

Wayne Schutz

Daniel Shinskie

J. Nelson Weaver

50 Year Members

Salvatore G. Frangioso

EPWPCOA

Edward Salkowski

William G. Smith

25 Year Members

Ted L. Cady Jr.

EPWPCOA

Donald J. Clouser

David R. Erwin

George M. Fetchko

Scott J. Graver

Timothy J. Haughey

James Kepler

Michael Moffa

Christina M.H. Nelson 

Marykay Steinman

Scott West

Past Director

Christopher Lenton

EPWPCOA